Witam serdecznie!

Trochę czasu upłynęło od ostatniego posta i też sporo w tym czasie się zmieniło. Ostatnio w pracy zajmuje się dość intensywnie różnej maści User Experience w aplikacjach webowych oraz dla naszego klienta wykorzystujemy Orchard framework jako bazę dla wszystkich nowych funkcjonalności.

Z racji iż w ostatnim projekcie mieliśmy wystarczającą swobodę by wykorzystać programistycznie panel administracyjny tegoż Orcharda pojawił się pewnego rodzaju problem – mianowicie platforma ta jest na starcie bardzo uboga jako środowisko pracy web designera, a propozycje różnej maści kontrolek są co najmniej marne, to pomysł był prosty – dołączamy do motywu administracyjnego Bootstrapa od Twittera, kilka innych rzeczy – i jesteśmy gotowi do rock’n’rolla i tworzenia własnych modułów w przyjazny dla użytkownika sposób :)

Theme

Brzmi pięknie i istotnie – nie było z tym nawet problemów. Orchard udostępnia możliwość rozwijania motywów, także administracyjnego, więc stworzyłem nowy motyw bazujący na AdminTheme i pododawałem do niego przydatne dla naszych modułów rzeczy i efekt końcowy wygląda naprawdę przyzwoicie. Obok screen prezentujący efekt na działającej witrynie.

Z racji iż my sami planujemy kolejne moduły rozwijać opierając się po stronie administracyjnej właśnie na tym motywie administracyjnym, stwierdziłem, że fajnie byłoby udostępnić ten motyw dla społeczności, a wiem, że dla nas i rozwoju naszej aplikacji niesamowicie się ten motyw przydał. Inna sprawa, że Bootstrap jest jak dla mnie standardem tworzenia stron internetowych i niemożność użycia jego lub innego podobnego rozwiązania (np. Zurb Foundation) stanowi już pewien smutny dylemat.

Właśnie – “udostępnić” jest tu kluczowym słowem. Z racji iż udostępnianie w Galerii Orcharda czegokolwiek związanego z panelem administracyjnym jest niemożliwe (wrzucenie paczki mimo zaangażowania Sebastiena Rosa z Microsoftu okazało się dalej niemożliwe bez jednoznacznego powodu), postanowiłem założyć projekt z motywem na GitHubie, który swobodnie można rozwijać i wykorzystywać do własnych celów:

OrchardBootstrapAdminTheme @ GitHub

Można także pobrać gotową paczkę Nugeta do instalacji bezpośrednio przez Orcharda:

BootstrapAdminTheme.1.1.nupkg

Z racji jednak, że nie wszystko da się zmodyfikować lub usprawnić w całym frameworku wyłącznie przez rozszerzenie widoków przez motyw, użycie gotowego motywu, który jest w załączeniu powyżej, jest dobry przede wszystkim wtedy, gdy tworzyć będziemy nowy moduł, który będzie w odseparowaniu od Orcharda (czyli np. zupełnie osobna podstrona w panelu administracyjnym, a nie powciskane w losowe miejsca panelu własne wstawki. Potrzeba dostosowania panelu administracyjnego Orcharda do nowych standardów jest jednak na tyle silna, że postanowiłem samemu zmodyfikować kod Orcharda i przerobić go na własne potrzeby. Z tego powodu powstał mój poniższy fork Orcharda w wersji 1.6, który aktualnie dość intensywnie rozwijam.

Orchard Bootstrap Admin fork @ CodePlex

Przy okazji okazało się, że cały ten CodePlex jest dość średni. Dużo łatwiej i przyjemniej korzysta się z jakiegokolwiek innego hostingu kodu. Ale to tylko moja uwaga na boku.

Wracając do mojego forka Orcharda, poniżej kilka poprawionych ekranów samego Orcharda. Kto korzysta z tego frameworka zauważy z pewnością różnice ;)

Poniżej kilka screenów z działającego portalu:

Features Page
Modules Page

Link do pełnego albumu na OneDrive

To tyle na razie. Pomysł będę w miarę możliwości rozwijał. Część poprawek jakie znajduję wysyłam jako drobne usprawnienia, które nie wymagają Bootstrapa w ogóle, a wyszły w praniu.

Czy mój fork jako pull request trafi z powrotem do Orcharda – nie wiem, ale tak czy siak praca nie pójdzie na marne. Do wewnętrznych projektów nadaje się jak ulał.

Zachęcam do korzystania i rozwijania.