Dziś taki krótki wpis – poradnik na temat rozwiązywania problemów z naszym znienawidzonym IDE dla systemu Windows :) Poradnik ten jest całkiem prosty i każdy powinien sobie z nim doskonale poradzić. Dla wygody podzieliłem go na 2 oddzielne części: Jak rozwiązać 100% problemów? oraz Jak rozwiązać 25% problemów? Skoro wszystko jasne, to zaczynajmy!

Jak usunąć 100% problemów?

VS2010

Wbrew pozorom, ta opcja jest łatwiejsza w wykonaniu, nieco trudniejsza w utrzymaniu i przystosowaniu się do nowego oprogramowania. Zaczyna się klasycznie od wybrania opcji Programy i funkcje poprzez Panel Sterowania lub bezpośrednio Menu Start.

Znajdujemy na liście element o nazwie zaczynającej się od Visual Studio 2010. Klikamy przycisk “Odinstaluj/Zmień”. Dalej postępujemy według wskazań instalatora.

image

Na ekranie wyboru czynności administracyjnych aplikacji wybieramy opcję “Uninstall application” i oczekujemy cierpliwie, aż wszystkie elementy tego nieszczęsnego IDE się odinstalują z systemu. Po zakończeniu działania instalatora, restartujemy komputer i jesteśmy już szczęśliwymi ludźmi, którzy rozwiązali swoje wszystkie problemy z VS2010! ;]

image

No ok, fajnie, ale mimo wszystko ja się zajmuję na codzień programowaniem, więc co mam teraz robić bez IDE?

Pytanie jest całkiem zasadne, a odpowiedź do niego jest całkiem prosta: należy znaleźć sobie inne IDE. Do wyboru mamy całkiem dobre Visual Studio 2008, które z ReSharperem potrafi naprawdę dużo ;] Należy jednak zapomnieć o .NET 4.0, który nie może być wykorzystany w poprzedniej wersji VS.

Jeśli zależy nam na najnowszej wersji .NET to można jeszcze zastanowić się nad alternatywnym zupełnie rozwiązaniem jakim jest SharpDevelop, które jest w pełni darmowe, całkiem funkcjonalne, szybkie i tak dalej, a do tego ma pełną obsługę .NET 4.0.

Oczywiście są minusy jak potrzeba własnoręcznej konfiguracji debugowania IIS i problemy ze specyficznymi technologiami Microsoftu, a czasem niemożność ich wykorzystania (np. brak narzędzi do Wndows Azure lub do deweloperki na Office Sharepoint)

Jak usunąć 25% problemów?

W tej wersji nie będziemy nic już usuwać. Jeśli czujesz, że najnowsza wersja IDE nie jest taka zła i nie chcesz się go pozbywać, to trochę współczuję (sam w pracy też nie mogę się jej pozbyć, więc też pod tę kategorię podpadam :). Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Niezbyt dużo, okazuje się, ale jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

 • Jeśli korzystacie z ReSharpera, należy wyłączyć dodatek Productivity Power tools, jeśli jest włączony. Gdy oba są włączone, Visual Studio raz na jakiś czas przestaje reagować na losowy okres czasu
 • Jeśli code-behind nie generuje code-behind dla edytowanej formatki to warto opróżnić cache IDE. Dla ułatwienia nie jest to 1 cache, tylko 3 różne foldery. Dla Windows Vista i Windows 7 będą to:
  C:\Users\{Nazwa Użytkownika}\AppData\Local\Temp\VWDCache
  lub bardziej ogólnie:
  C:\Users\{Nazwa Użytkownika}\AppData\Local\Temp\
  oraz inne miejsca:
C:\Users\{Nazwa Użytkownika}\AppData\Local\Microsoft\Team Foundation\1.0\Cache  
C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\Temporary ASP.NET Files  
C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319\Temporary ASP.NET Files  
C:\Users\{Nazwa_Użytkownika}\AppData\Roaming\Microsoft\VisualStudio\10.0\ReflectedSchemas

Nie zawsze to jednak pomaga :) W moim przypadku w dalszym ciągu ręcznie muszę czasem edytować code-behind dla tych bardziej zaawansowanych formatek; te mniejsze (tj. max do 40 kontrolek) same się łaskawie aktualizują

Referencje

Clearing RFS Cache

ASP.NET controls cannot be referenced in code-behind in Visual Studio 2008

ASP.NET Controls Not Recognized