Dziś dość nietypowy wpis, ponieważ zamiast rozwiązywać kolejne problemy ludzkości, przedstawię listę moich programów codziennego użytku, bez których moja praca byłaby mniej efektywna oraz mniej zajmująca oraz codzienne czynności bardziej uciążliwe i niezadowalające. Wpis może być o tyle ciekawy, że lubię korzystać z rzeczy nowych, w pewien sposób innowacyjnych oraz ogólnie mało znanych. Nie będzie żadnej kategoryzacji na grupy tematyczne programów, ot, po prostu jak leci. O niektórych programach mogłem wspomnieć przelotnie w poprzednich wpisach, co nie dyskwalifikuje programu przed pojawieniem się w poniższej liście z pokrótkim opisem. Z racji iż jestem cały czas użytkownikiem systemów firmowanych logiem Microsoftu, mój wybór programów ograniczam tylko do platformy Windows.

A więc zaczynamy!

Sublime Text 2

Sublime Text 2

Mój ulubiony edytor tekstu, o którym napisałem osobny i specjalny wpis, w którym dość mocno go zachwalałem. Od tamtej pory oczywiście nic się nie zmieniło (poza nowymi funkcjonalnościami w wersjach deweloperskich dostępnych na tej stronie oraz nowymi wtyczkami). W dalszym ciągu jest to edytor, w którym programuję przez około 50% mojego czasu. Ostatnio nawet kod C# dość sprawnie idzie mi pisać “z ręki”. Visual Studio służy mi jedynie do sprawdzenia błędów i przekompilowania ;]

Daleko temu edytorowi do wszechstronności i potęgi vima lub emacsa, jednak bardzo dobrze nadaje się jako zastępstwo dla zwykłego notatnika lub Notepad++ oraz już na dzień dobry korzystanie z niego jest bajecznie proste. Jak na razie program jest w wersji beta (cały czas jest intensywnie rozwijany) i można z niego testowo korzystać. Program jest generalnie płatny ($59, co na polskie warunki może być dość wygórowaną ceną, ale jest tego wart).

http://www.sublimetext.com/

AIMP 3

AIMP 3

Trochę przyjemności dla ucha dostarcza dla mnie nie iTunes, nie Winamp oraz nie Windows Media Player (xD) tylko AIMP właśnie. Ładnych kilka lat temu zakochałem się w tym odtwarzaczu i bez żalu porzuciłem starego i poczciwego Winampa. Moment, w którym Winamp zaczął być odtwarzaczem do wszystkiego był momentem, w którym zaczałem szukać alternatywy i stąd też ta zmiana. W czym mój obecny odtwarzacz jest lepszy?

Jest super szybki, super mały, super funkcjonalny oraz super ładny i przejrzysty. Poza tym standardowo – bezpłatny oraz z bardzo dobrą polską lokalizacją. Odtwarza chyba każdy rodzaj utworów audio (i tylko audio – żadnego video) i jest wykonany wprost perfekcyjnie oraz od wersji 3, która w momencie pisania artykułu jest wersją beta) zawiera zintegrowanego klienta do Last.fm oraz multum innych przydatnych wtyczek.

Poza samym odtwarzaczem instalują się także narzędzia: Przeglądarka internetowych stacji radiowych, Biblioteka audio oraz Edytor znaczników. Ponadto na stronie AIMP można pobrać także dodatkową paczkę narzędzi, w skład której wchodzą: Rejestrator dźwięku, Edytor skórek, Konwerter Audio i inne.

Niektórych może odstraszać strona główna programu, która domyślnie włącza się w języku rosyjskim, ale można przełączyć język na angielski; jest też także strona polskiej społeczności :)

http://aimp.ru/

http://aimp.com.pl/

The KMPLayer

image

Jeśli chodzi o odtwarzanie multimediów innych niż audio to jak dla mnie niezaprzeczalnym pionierem jest właśnie KMPlayer. Podobnie jak AIMP, tak i ten program jest bardzo lekki, bardzo funkcjonalny, ładny i odtwarza praktycznie wszystko co tylko może uchodzić za film bez najmniejszego zająknięcia. Minusem dla niektórych (a dla mnie plusem) jest mnogość konfiguracji. Można w tym programie skonfigurować chyba wszystko o czym możemy zamarzyć. Od sposobu renderowania obrazu (jest dostępne sporo silników w tym celu – do wyboru do koloru), po sposób renderowania napisów (ot, np. szlaczkiem dookoła obrazu… bo czemu nie? xD)

Aplikacja jest bezpłatna i najłatwiej jest ją pobrać z dobrych programów. Na stronie producenta nie jest to takie trywialne.

http://www.dobreprogramy.pl/The-KMPlayer,Program,Windows,12538.html

http://www.kmplayer.com/forums/

WTW

WTW - Komunikator

Kontakt ze światem to jeden z ważniejszych obecnie priorytetów podczas pracy przy komputerze. Prezentowany program Skype’a niestety nie zastępuje (nad czym bardzo ubolewam), ale idealnie nadaje się do zastąpienia firmowego programu do obsługi protokołu Gadu-Gadu, choć nie tylko. Co prawda z programem GG rozstałem się wiele-wiele lat temu, jednak po dłuższym czasie korzystania z Konnekta postanowiłem przejść na rozwijaną alternatywę (Konnekt przestał być rozwijany w 2007 roku) i tak dziwnym zbiegiem okoliczności wypadło na WTW, które bardzo przypadło mi do gustu i generalnie niesamowicie mi się podoba :)

Główne zalety: bardzo prosty i intuicyjny o bardzo minimalistycznym wyglądzie. Do tego jest bardzo szybki, mało zasobożerny, bezpłatny, łatwo się go stylizuje oraz ma całkiem sporo wtyczek. Nie dościga może pod tym względem Konnekta, ale jak na razie jest to wystarczająca ilość by nie czuć się funkcjonalnie ograniczanym. Z miejsca obsługiwane są protokoły tj. GG, XMPP (czyli Google Talk, Facebook i klasyczny Jabber) i Tlen.

http://wtw.k2t.eu/

HaoZip

HaoZip - Alternatywa dla WinRARa

Dla wszystkich tych, którzy używają WinRARa cały czas w niekończącym się trialu mam dobrą wiadomość: istnieje bardzo dobra i bardzo podobna do WinRARa alternatywa, która jest bezpłatna, a do tego nieco bardziej funkcjonalna oraz nieco ładniejsza (ach, ten aspekt bywa u mnie jako programisty aż dziwny). Ponadto dostępna jest aplikacja w ramach HaoZip do obsługi kompresji z poziomu linii komend, oraz całkiem spory zestaw rzadko przydatnych narzędzi (Batch Rename Tool, Batch String Replace, MD5 Checksum checker, itd).

Jedyny minus jaki mogę wskazać, to brak bezpośredniej możliwości tworzenia archiwów RAR (choć otwieranie istniejących nie jest najmniejszym problemem).

http://www.haozip.com/Eng/index_en.htm

MySQL Workbench

MySQL Workbench

Sporo osób mając na myśli zarządzanie bazą MySQL w pierwszej chwili łączy to bezpośrednio z phpmyadmin (kwestia tego czy słusznie bądź nie nas raczej nie interesuje), a warto wiedzieć, że jest bardzo dobry i dedykowany do tego celu program stworzony przez Suna (obecnie Oracle). Poza naprawdę dużą funkcjonalnością i całą masą “bajerów rowerów”, całość ma bardzo dobrze zaprojektowany interfejs i generalnie korzysta się z niego bardzo dobrze. Zdecydowanie najciekawszą rzeczą jest diagram EER służący do modelowania baz danych. Sposób w jaki jest przedstawiona struktura całej bazy jest niesamowicie dobrze wykonany (i przy okazji bardzo ładny – i znowu xD). Jedyny minus jaki potencjalnie w tych modelach widziałem to dość mocne odseparowanie od aktualnej struktury bazy. Ma to oczywiście swoje zalety, bo możemy się dowolnie długo bawić strukturą bazy i dopiero w momencie gdy już wszystko nam pasuje zmiany te “wdrażamy” na samej bazie. Przez cały zmiany wprowadzamy na modelu jedynie. W początkowych wersjach tego narzędzia było to trochę nieintuicyjne (w szczególności, gdy korzystało się z tego narzędzia po przesiadce z SQL Server Management Studio).

Pod wieloma względami jest to o wiele lepiej dopracowane SQL Server Management Studio, ale tylko dla MySQL.

http://wb.mysql.com/

Database.NET

Database.NET

Kolejne narzędzie bazodanowe. Tym razem dedykowane dla chyba każdego rodzaju relacyjnych baz danych. Database.NET jest darmowe do zastosowań niekomercyjnych, bardzo minimalistyczne, szybkie i funkcjonalne. Idealnie zastępuje SQL Server Management Studio lub TOAD for SQL Server jeśli chcemy coś na szybko sprawdzić na bazie. Z innej strony w omawianym narzędziu nie projektowałbym struktury tabel (akurat w tym aspekcie jest mocno kulawe). Dużą zaletą jest pełna obsługa SQL Azure i ten właśnie program niesamowicie ułatwił mi pracę przy migracji dużego portalu na platformę Windows Azure

http://fishcodelib.com/Database.htm

Microsoft Office 2010 OneNote

Office 2010 OneNote

Pierwszy nieco popularniejszy program, o którym wspomnę. Popularniejszy, bo wchodzi w skład popularnego Office’a firmy Microsoft, jednak mało osób faktycznie z tego konkretnego programiku korzysta, a szkoda. OneNote to program do tworzenia, przechowywania i synchronizowania notatek, który dobrze się sprawdza w małych i średnich firmach jako forma elektronicznej bazy wiedzy, którą rozwijają wszyscy pracownicy.

Wbrew pozorom nie potrzeba specjalnego serwera Microsoftu by można było stworzyć notes do współdzielenia, wystarczy udział sieciowy lub konto na Live SkyDrive. Korzystanie z programu jest bardzo proste i przyjemne; do notatek można bez przeszkód załączać pliki, obrazki, dokumenty; notes można dowolnie rozszerzać i takie tam. Całkiem przyjemna rzecz :)
Minus jest taki, że jest to płatny program (który jest jednak dostępny bezpłatnie dla studentów mających konto w MSDN Academic Alliance).

http://office.microsoft.com/en-us/onenote/

Windows Live Writer

Live Writer

O tym programie napisałem już kiedyś specjalny i dedykowany wpis. Minął rok i w dalszym ciągu używam wyłącznie Writera do przygotowywania i publikowania wpisów na moim blogu. Nie jest to idealne rozwiązanie i niektóre rzeczy wykonuje się ciężko, jednak jest to w dalszym ciągu o niebo wygodniejsze niż pisanie wpisów przez przeglądarkowy edytor w WordPressie.

W najnowszej wersji, edytor został ubrany we wstążkę i ogólnie odświeżony wygląd (co poskutkowało drastycznym wzrostem wielkości instalatora i czasem instalacji – życie), niemniej jednak program nie stracił w żadnej mierze na użyteczności, a ponadto lepiej się synchronizuje z WordPressem.

http://explore.live.com/windows-live-writer

Notepad2

Notepad2

Kolejny edytor tekstu w moim zestawieniu. Mimo iż Sublime Text 2 jest idealny do większości zastosować, to warto mieć także użyteczny, funkcjonalny i super szybki edytor tekstu do szybkich poprawek bez potrzeby włączania ciężkiego edytora tekstu by poprawić literówkę. Takim edytorem jest właśnie notepad2. Instalując go instalatorem dostępnym na stronie notepad2 zastąpi zupełnie standardowy notatnik (tzn. wpisując notepad w Uruchom… uruchomi się właśnie nasz notepad2.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, program jest zbliżony do notepad++ (ma podświetlanie składni dla większości języków, większość skrótów klawiszowych, style kodowania znaków, itd). Bardzo dobrze radzi sobie także z plikami o wielkości > 1MB. Pod tym względem Sublime Text 2 raczej odpada.

http://www.flos-freeware.ch/notepad2.html

FileZilla

FileZilla

Każdy programista musi mieć też odpowiednie narzędzie do serwerów FTP. Ja osobiście od dłuższego czasu używam w tym celu wyłącznie FileZilli. Poprzedni TotalCommander, mimo jego ponadczasowej rozpoznawalności i marce okazywał się dla mnie często zbyt mało funkcjonalny. W szczególności przy wgrywaniu mnóstwa plików na serwer FTP, a później synchronizowaniu niektórych zmian. W tej dziedzinie Total Commander nie był zbyt rewelacyjny, zaś FileZilla ma wszystko to, czego można oczekiwać. Tutaj dobrym przykładem jest porównywanie katalogów (co widać na zamieszczonym obrazku).

FileZilla jest rozwiązaniem open source.

http://filezilla-project.org/

Podsumowanie

Ufff… Troszkę tego wyszło, a nie opisałem wszystkich programów; być może niedługo będzie kontynuacja… A póki co mam nadzieję, że kogoś zainteresuje zaprezentowane przeze mnie zestawienie i ułatwi sobie życie dzięki niemu :)

Jakby ktoś miał swój ulubiony program, który ułatwia mu życie to dodawajcie w komentarzach